Yatırım Araçları Mı? İş Kurmak Mı?

Yatırım Araçları Mı? İş Kurmak Mı?

Belirli bir birikiminiz var ve kafanız mı karışık elimdeki sermayeyle yatırım mı yapsam yoksa kendi işimi mi kursam diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu sorunun tam olarak cevabı yoktur. Tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Paranızı yatırım araçlarına harcadığınızı düşünelim, bir arsa veya bir ev alabilirsiniz veya herhangi bir yatırım aracına kullanabilirsiniz yatırım araçlarında kısa vadede mi kazanç sağlamak istiyorsunuz yoksa uzun vadede mi bunu kendinize sormalısınız. Diyelim 100 bin TL ile ev aldınız bu ev size kısa vadede kazanç sağlayacaktır.

Kısa ve Uzun Vadede Kazanç

Ülkemizde ev fiyatları sürekli arttığı için ev her yıl değerlenecektir 100 bin TL olan eviniz 1 yıl sonra 110 olabilmektedir ve 1 yılda bide alacağınız ücretleri düşünürseniz bu yatırım size sürekli kazandıracaktır. Eğer uzun vadeli bir yatırım yaparsanız bu tarla olabilir arsa olabilir. Aldığınız arsayı veya tarlayı 10 yıl sonra çok ciddi miktara satabilirsiniz bu durumda uzun vadede çok kazanç etmiş olursunuz. Bu arada şunu belirtmemde fayda var hiçbir yatırım aracının %100 garantisi vardır diyemeyiz sadece biz verilere göre konuşmuş oluyoruz. Diğer yandan iş kurarsanız bununda bir garantisi bulunmamaktadır. İşinize harcadığınız parayı çok kısa bir sürede kazanabilirsiniz veya kazanamayabilirsiniz. Olaya şöyle bakacak olursak 100 bin TL’ye kurduğunuz işte bir anda harcadığınız paranın tamamını almak çok çok düşük bir ihtimaldir ve verilere göre işinizden kazanacağınız para ile sermayenizi karşılayıp kar etmeye başlamanız en azından 4-5 yılınızı almaktadır.

Dediğimiz gibi eğer aklınıza çok güzel bir fikir gelmişse kısa vadede çok kazanacağınız bir iş planı içerisindeyseniz ve risk almak istiyorsanız bu tamamen size kalmış. Konuyu özetleyecek olursak yatırım araçlarının da iş kurmanın da hiçbir garantisi yoktur. Şunu demekte fayda var yatırım yapmak sizi en az zarara uğratacak yöntem olabilir. Yatırım yaptığınız bölgenin fiyatı düşme şansını düşünürseniz bide ne kadar düşebilir ve ne kadar zarar edebilirsiniz onu düşünün bide işiniz batarsa orda ne kadar zarar edeceğinizi düşünün bu karar tamamen size kalmıştır ve her ikisi içinde bu daha çok kazanç sağlar size diyemeyiz.